Basınçlı Hava Fiziksel Ölçümler

Üretim tesislerinin neredeyse tamamında, alt yapı kaynaklarından biri olarak basınçlı hava kullanılmaktadır. Basınçlı hava direkt olarak veya en direkt olarak ürünlerimiz ile temas edebilmektedir. Özellikle ilaç, medikal ürün ve gıda ürünlerinde, basınçlı havanın ürün ile teması sonrası kirlilik oluşturma riski mevcuttur.  

Ürün kalitesinin korunması için basınçlı hava kalitesinin tespit edilmesi ve düzenli aralıklar ile test edilmesi gerekmektedir. Basınçlı hava kaynağının kontaminasyon riski taşımadığını ispatlamak üreticilerin sorumluluğundadır. 

Basınçlı hava kalitesi ISO 8573-1 ve serisi standartlara göre test edilmelidir. Basınçlı hava içerisindeki katı partiküller için test işlemleri uygulanmalıdır. 

Katı partiküllerin basınçlı hava içerisinden uzaklaştırılmış olması gerkemektedir. Özellikle sıkışmış hava içerisinde yüksek konsantrasyonlara ulaşabilmektedirler. Kompresörlerde partikül tutucu filterler önem arz etmektedir. Özellikle basınçlı hava sınıfına göre filtre seçimleri yapılmalıdır. Filtre üreticileri tarafından ISO standartlarına göre test edilmiş filtreler kullanılmalıdır.

Basınçlı hava sistemi validasyonu için bizimle irtibata geçebilirsiniz. İletişim için tıklayınız.